Električnim vozilom vgradijo možgane

Avtor: Anita Ivačič | Objava: 10.07.2014

Mlado, mikro postojnsko podjetje REC s svojim produktom - upravljalnikom baterijskega sistema po meri uporabnika - osvaja svetovni trg vozil s hibridnim in električnim pogonom. Trgu vsako leto ponudijo izboljšano različico izdelka in s tem uspešno prednjačijo pred konkurenco.


Maja Požar - Andrejašič in Tine Andrejašič: »Večina konkurenčnih podjetij s Kitajske in ZDA dela serijske produkte. Ob naročilu ga vzamejo s police in ga pošljejo stranki. Resda je cena nižja, a mi naredimo produkt po meri, želji stranke.«

»Začeli smo v Sloveniji, kjer sodelujemo z inovativnimi podjetji, ki iščejo nove rešitve za prevozna sredstva na električni pogon. Ko pri nekom narediš dobro rešitev in te pohvali, takoj dobiš priporočilo in povpraševanje od drugega,« pojasni Tine Andrejašič, sicer doktorand Fakultete za elektrotehniko, kako jima je s poslovno in življenjsko partnerko Majo Požar - Andrejašič v relativno kratkem času uspelo prepričati vrsto slovenskih in tujih podjetij, da se odločajo za njun sistem za upravljanje baterij.

 

»Skupaj z možem Tinetom sva začela kot samostojna podjetnika z razvojem izdelka REC BMS pred petimi leti, takrat še v obliki popoldanskega espeja, vzporedno pa sva končevala študij. Zamisel se nama je porodila pri Andreju Pečjaku, ki je danes naš poslovni partner. Takrat je želel svoj prvi predelani električni avtomobil opremiti z elektroniko po svojih željah,« razkrije začetke direktorica podjetja REC, ki primarno skrbi za posle in administracijo, glede na to, da je tudi sama naravoslovka - diplomirala je na Fakulteti za matematiko in fiziko - pa sodeluje tudi pri razvoju produktov. »Pogrešam fiziko, praktično delo in razvoj, ampak ko enkrat toliko zrasteš, začne biti podjetje večje od samega produkta in zahteva stalno vodenje.«

 

Med prelomnimi dogodki je bilo prvo naročilo slovenskega podjetja Seaway Yachts, ki je ravno začelo z razvojem hibridnih bark Greenline, pove Andrejašič: »Dobil sem klic, če bi lahko razvil vezje, ki bi zadostovalo za nadzor baterij v njihovih hibridnih barkah. To sva sprejela kot izziv in ker oba prihajava iz naravoslovnih fakultet, sva svoje znanje pretopila v prakso. Tako se je začelo poslovno sodelovanje.«

 

Investicija se je povrnila v obliki zadovoljstva

 

»Pri ustanavljanju podjetja nisva imela soinvestitorja. V zagon sva vložila več tisoč evrov. Podjetje nima nobenega dolga, predvsem pa sva vanj vložila najino znanje in čas. Verjameva v svoj izdelek, ki je plod najinega znanja!«, s ponosom pove Andrejašičeva, ki je dotedanjo zaposlitev na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko zamenjala za vznemirljive vode podjetništva. »Če štejeva še espe, poslujemo zdaj pet let. Kar se zadovoljstva tiče, se je vložek zagotovo povrnil. Če bi lahko ovrednotil to, da si sam svoj šef, da si sam urejaš prosti čas, potem mislim, da sva že precej v plusu. Če pa bi gledal samo na denar, sva verjetno bolj na ničli, kajti vse, kar zaslužimo, investiramo nazaj v razvoj. Nismo zaspali z razvojem, nenehno in vedno več vlagamo v razvoj lastnih izdelkov. Vsake pol leta je zunaj nova, izboljšana različica, saj je najina ideja ostati korak pred konkurenco, kajti razvoj na našem področju je zelo hiter. Zunaj je že deveta različica sistema REC BMS s preko 700 aplikacijami, do konca letošnjega leta bomo lansirali še en nov izdelek.«

 


Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *