Kaj potrebujem za uspešno prijavo evropskega projekta?

Avtor: Nives Pahor | Objava: 11.09.2006

Prisluhnite izkušnjam in nasvetom ocenjevalcev in uspešnih prijaviteljev evropskih projektov z inštituta Jožef Stefan.


Dr. Dunja Mladenić: »Vsak prijavitelj naj pregleda kriterije ocenjevanja, iz katerih naj tudi izhaja. Le tako si lahko predstavljate, skozi kakšna očala gleda ocenjevalec.«

Odsek za tehnologije znanja in Center za prenos znanja znotraj Inštituta Jožef Stefan spadata med najuspešnejše ustanove pri prijavah evropskih projektov v Sloveniji. Povprečna uspešnost prijaviteljev v Evropski uniji je od sedem do osem odstotkov, medtem ko se Odsek za tehnologije znanja lahko pohvali s skoraj 20-odstotno uspešnostjo, kar je dvakrat več od povprečja.  

Glede na priporočila smo dva strokovnjaka z Inštituta Jožef Stefan vprašali, v čem je skrivnost uspešnih prijav, na kaj je treba paziti pri prijavljanju projektov, da naredimo vtis na projektne ocenjevalce. Mag. Mitja Jermol in dr. Dunja Mladenić sta že pet let prijavitelja in ocenjevalca, tako da imata že veliko izkušenj. Prvi prihaja iz Centra za prenos znanja, druga pa iz Odseka za tehnologije znanja. 

Projekti so pisani za ocenjevalce 

Še pred pisanjem prijave projekta morate vedeti, da se projekti predvsem pišejo za ocenjevalce, zato morajo biti napisani tako, da pritegnejo njihovo pozornost, poudarjata naša sogovornika. Poleg natančno določenih ocenjevalnih kriterijev, ki so javno objavljeni na straneh posameznih programov, je treba vedeti, da na ocenjevalce naredi vtis tudi zunanja struktura, v kateri je projekt podan, oziroma estetika projektne prijave. Zato dr. Dunja Mladenić svetuje, da vsak prijavitelj pred prijavo pregleda javne kriterije, ki jih naj natančno upošteva, in zunanjo strukturo uspešne prijave, iz katere naj tudi izhaja. To je edini način, da si lahko predstavljate, kako ocenjevalci vrednotijo prijavo in kaj naredi nanje vtis. Ker morate prepričati, očarati ocenjevalce, je v prijavi že na začetku priporočljivo napisati nekaj stavkov, namenjenih prav njim, v nadaljevanju svetujeta naša sogovornika. Po njunih izkušnjah že obstajajo vzorci za uspešne prijave projektov, saj ocenjevalci že iz samega načina pisanja takoj vedo, ali je projekt pisal nekdo, ki se spozna na evropske projekte. »Že iz načina, kako je prijava projekta napisana,« pravi mag. Mitja Jermol, »lahko oceniš, kakšne so možnosti projekta za uspeh.«

Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *