Ribolov je popoln »odklop«

Avtor: Mojca Svetičič | Objava: 11.04.2005

»Ribolov je odličen za sproščanje, saj pri njem z lahkoto pozabim na vse, kar se dogaja v podjetju, « pravi Gorazd Škerjanc, direktor podjetja, ki se ukvarja s klimatizacijo in belo tehniko.



Gorazd Škerjanc se je do nedavnega veliko časa posvečal različnim športom, predvsem borilnim veščinam. Toda podjetje je zahtevalo čedalje več časa in tudi vse bolj zbrane in urejene misli. »To ne gre, če nisi sproščen. Zato sem opustil razne dvoranske športe in fitnes in se raje posvetil tistim, ki se dogajajo na prostem, v naravi.«  

Ribolov ima poseben čar, in tistim, ki tega še niso poskusili, je njegovo privlačnost težko razložiti. Kaj ljudje vidijo na tem, da sedijo in čakajo ter da jih po možnosti še zebe? Gre za ulov in trofeje ali za kaj drugega? »To me znanci večkrat sprašujejo. Lepo je, če kaj ujameš, toda več mi pomeni stik z naravo, ko sem sam z vodo in palico in čakam ribo, ki jo želim ujeti,« pravi Gorazd Škerjanc in doda, da takrat ne misli na nič drugega kot na to, kar počne. »Ko lovim, popolnoma odmislim vse, kar se dogaja v podjetju. Domov se vrnem sproščen in neobremenjen.« 


Normalno je, da si vsak ribič želi ujeti najbolj iskano in največjo ribo. Toda ulov, na katerega je najbolj ponosen, se ne more pohvaliti z ekstremnimi merami. Prav nasprotno. Ko se je prvič lotil muharjenja, so mu kolegi ribiči rekli, da ne bo ničesar ujel. Pri ribolovu z muharico gre namreč za posebno tehniko in začetnik potrebuje vsaj nekaj mesecev, da z njo ujame prvo ribo. »Tisti dan ni nihče nič ujel, razen mene, ki sem iz vode potegnil majhno desetcentimetrsko ribico, najverjetneje najmanjšo, ki je plavala daleč naokoli. Imel sem srečo.«   

Potrebni so znanje in izkušnje 

Če se hočete ribolova resno lotiti, se morate učiti od izkušenih ribičev, ki vam razložijo, kaj in kako loviti, kakšno vabo uporabljati, kam vreči trnek in še marsikaj. Rezultati športnega ribolova niso naključni, temveč so rezultat znanja in izkušenj. Seveda se učenja lahko lotite sami, a boste le počasi napredovali. In nikakor ne pozabite, da obstajajo pravila, kje, kdaj in kaj lahko lovite, predvsem pa potrebujete dovolilnico.  

Našega sogovornika so v svet ribolova vpeljali poslovni partnerji. »Največ lovim z njimi. Seveda smo med ribolovom vsak na svojem koncu, zvečer pa sledi zabava. Primerjamo ulov in ga seveda spečemo ali skuhamo. Dober ribolov se ne more končati brez dobrega žura.«  
Za ribolov potrebujete poleg dovolilnice, primerne opreme in nekaj znanja predvsem čas. In prav čas je za ribiče vedno največji problem. Upoštevati morate, da je ribolov neke vrste droga. »Lahko si rečeš, da greš lovit za tri ure, toda tega se je izredno težko držati. Po treh urah si rečeš, da ne greš nikamor, dokler ne ujameš ene ribe. In ko ribo končno ujameš, rečeš: 'Samo še eno, tale je premajhna'. To pa lahko traja ves dan.«   
IZKAZNICA

Podjetnik: Gorazd Škerjanc
Podjetje: Škerjanc, d.o.o., servisiranje in prodaja bele tehnike, klimatizacija in prezračevanje
Konjički: športni sladkovodni ribolov, tek v naravi

Vzporednica poslu
 

Sicer pa je ribolov precej podoben poslu. Nanj se lahko temeljito pripravite, imate ogromno znanja, skrbno preučite vode, poznate vse skrivne kotičke, kjer plavajo največje ribe, veste, kako se obnašajo in kako se jih da ujeti. Vlagate v najboljšo opremo in izberete najprimernejši čas. Vse ste naredili tako, kot je treba, a še vedno lahko ves dan stojite ob vodi in nastavljate vabo. Četudi se ne zgodi nič. Treba je vztrajati.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *