|
|
||
Zavarovanje plačil s trasirano menicoČe ste v dvomih, da bo dobavljeno blago ali opravljena storitev plačana, je najbolje ob sklenitvi posla prihodnje plačilo zavarovati. Skrbno razmislite, katerega od instrumentov zavarovanja plačil boste izbrali, eden ustreznejših je prav gotovo trasirana menica.
V primerih, kadar dolžnik ni insolventen, bo upnik, ki poseduje menico ustrezne vsebine, poplačan, kadar to želi. Tudi ob prisilni poravnavi ali stečaju dolžnika obstaja največja verjetnost, da bo menični upnik v celoti poplačan. Če je menica indosirana, je verjetnost poplačila še večja. Postopki realizacije poplačila v primeru insolventnih dolžnikov utegnejo biti zamudni in dolgotrajni.
Menica je abstraktni in obligacijski vrednostni papir. Vedno je izdan v pisni obliki. Z menico se nekdo obveže, da bo sam ali pa kdo drug plačal na določenem kraju in ob določenem času določen znesek denarja.
Prednosti zavarovanja z menico
Postopki poslovanja z menico so strogo formalni. Potekati morajo v skladu z določili Zakona o menici. Formalnost postopka je vezana na vsebino, posamična dejanja in roke. Potrebna je natančnost in doslednost.
Glede na druge instrumente zavarovanja plačil ima zavarovanje z menico nekatere prednosti:
- vsebino menice ustvari uporabnik sam, ob tem ne nastanejo omembe vredni stroški;
- izplačilo menice ni vezano na temeljni posel;
- poplačilo menice je eno od pravnih dejanj, ki jih ni mogoče izpodbijati (273. člen ZFPPIP) na podlagi 271. člena Zakona o finančnem poslovanju, v postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP);
- z menico je mogoče preprosto ustvariti širši krog potencialnih plačnikov ter tako povečati verjetnost poplačila.
Menična golica ali ne, pomembne so sestavine
V prodaji so tiskovine, menične golice. Te se največkrat uporabljajo za izdajo menice. Zakon o menici ne določa, da mora biti za izdajo menice uporabljena tiskovina - menična golica. Za veljavnost menice je pomembno, da vsebuje bistvene sestavine:
1. označba, da je papir menica, 2. nakazilo, da bo plačan določen znesek denarja, 3. ime trasata - tistega, ki naj plača, 4. dospelost plačila oziroma datum plačila, 5. datum in kraj izdaje menice, 6. ime remitenta - meničnega upnika in 7. podpis trasanta - izdajatelja menice. Udeleženci meničnega posla: TRASANT – izdajatelj menice
TRASAT – glavni menični dolžnik
REMITENT – prvi menični upnik
INDOSIRANJE – prenos menice od prejšnjega imetnika na naslednjega imetnika
INDOSANT – oseba, ki pravice iz menice prenese na drugega (prvi indosant je remitent)
INDOSATAR – oseba, ki prejme pravice iz menice od indosanta
Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo. |
|