Ko hobi postane posel

Avtor: Manca Kraševec | Objava: 06.06.2012

Sanje marsikoga so, da bi si s hobijem služil denar, a mnogi niso dovolj pogumni, da bi se tega lotili, nekaterim pa poskus tudi spodleti. Svoje izkušnje in izhodišča, ki (lahko) pripeljejo na pravo pot, predstavljajo trije podjetniki, ki jim je uspelo.



Zakaj se hobi spremeni v službo? Razlogi so lahko različni. Nekateri podjetniki na podlagi izkušenj iz prejšnjih služb ugotovijo, česa ali na kakšen način si ne želijo delati, tako kot na primer Iztok Bončina, fotograf, turistični vodnik, popotnik, predavatelj in še marsikaj. »Moj namen ni bil služiti s hobijem, tako je preprosto naneslo. Leto in pol sem vztrajal v redni službi, pa sem na koncu ugotovil, da mi to v življenju zagotovo ne ustreza, zato se zdaj takšnih stvari ne lotevam več.« Splet okoliščin, ki je sledil, pa je bil odločilen, da je stopil na pot, po kateri hodi še danes. Prepričan je, da marsikdo, ki nekaj počne iz lastnega užitka, na neki točki pomisli, da bi s tem lahko tudi kaj zaslužil, in verjame, da se marsikdo pravzaprav loti neke aktivnosti zato, da bi mu prinašala denar, čeprav po njegovem mnenju potem ne gre več za hobi. »Odvisno je, kaj je prioriteta – ali počneš nekaj z užitkom, ali pa je bistven denar. To se sicer ne izključuje, razlika v pristopu pa je velika.«
 
Stres na delovnem mestu in služba, ki jo je utesnjevala, sta bila glavna razloga, da je pred trinajstimi leti svojo šiviljsko delavnico odprla Zemka Muhič. »V podobno službo se nikakor ne bi mogla vrniti, ker želim biti popolnoma svobodna,« pripoveduje Muhičeva in nadaljuje: »To ne pomeni, da nisem delovna, mogoče sem bolj delovna od marsikoga. Želim pa si, da bi obstajale službe, v katerih bi se ljudje medsebojno spoštovali in se cenili in kjer bi poskrbeli za udobje posameznika, kar je osnova za razvoj ustvarjalnosti. Mislim, da takih služb zdaj ni, toda če bomo želeli vzpostaviti dobro gospodarstvo, bomo morali začeti delovati tudi na ta način.«
 
Vizažistka, učiteljica joge in plesalka Nataša Zajc je v srednji šoli med počitniškim delom v banki spoznala, da mora poslušati sebe in da se ji ni treba podrediti pravilom, ki ukazujejo, da je hobi treba ločiti od dela in racionalno izbrati poklic s ciljem služenja denarja. Še vedno misli, da se je včasih najbolje preprosto prepustiti. »Mogoče traja nekaj let, preden začneš dobivati materialno povračilo, ampak prej ali slej do tega vendarle pride in zaradi zadovoljstva ob delu je vredno počakati.«

Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *