Podjetnik, ki želi reformirati Indijo

Avtor: Vlado Kadunec | Objava: 03.02.2012

Po Forbesu je bil Indijec Mukeš Ambani leta 2010 četrti najbogatejši človek na svetu, lani, ko se je vrednost njegovih delnic znižala za enajst odstotkov in je izgubil 4,4 milijarde dolarjev, pa naj bi na lestvici svetovnih premožnežev s 27 milijardami dolarjev vrednim premoženjem padel na deveto mesto.


Mukeš Ambani: »Direktorji, šefi, mentorji oziroma starejši sodelavci z izkušnjami morajo mladim zaupati in jim pustiti, da razvijejo svojo kreativnost.«

Za Indijce Mukeš Ambani predstavlja tisto silo, ki bo deželo končno izvlekla iz dolgotrajne bede ter jo postavila med prve gospodarske velesile sveta. Najrazkošnejše bivališče v ulici bogatašev v južnem delu Mumbaja – nepremičninarji ocenjujejo, da je najdražje bivališče na svetu – za katero je indijski podjetnik Mukeš Ambani odštel dve milijardi dolarjev, ponoči zapuščeno sameva. Nenavadno oblikovana sedemdesetnadstropna stolpnica, ki so ji zaradi razkošnih visokih stropov vgradili le 27 nadstropij s 37.000 m² bivalnih površin, bazenom, kinodvorano za 50 oseb, rekreacijskim centrom, plesno dvorano, parkiriščem za 170 avtomobilov v spodnjih nadstropjih in pristajalno ploščadjo za šest helikopterjev na vrhu zgradbe, je podnevi sicer živahno zatočišče Mukeša, njegove žene in treh otrok ter njihovih prijateljev in gostov, za katerih udobje skrbi 600-člansko osebje. Ko pade mrak, pa se spremeni v hišo strahov. Eden najbogatejših ljudi na svetu se raje umakne pred morebitno jezo božanstev. Najbogatejša indijska družina namreč zaradi vraževerja še vedno prenočuje v svoji stari, 'le' 14-nadstropni družinski stolpnici, ki jo je pred desetletji postavil Mukešev oče.
 
Nova stavba, v katero se je Mukeš z družino po sedmih letih gradnje hotel vseliti oktobra 2010, naj bi bila namreč zakleta, ker je po indijskih duhovnih vrednotah in božjih zapovedih zgrajena napačno. Po indijski različici feng šuja bi moralo biti prebivalcem zagotovljeno veliko jutranjega sonca, oziroma bi morala biti zgrajena tako, da bi bil vpliv planetov in kozmične energije primerno porazdeljen po stavbi. Te podrobnosti pa zaradi nepoznavanja indijskega izročila ameriški arhitekt ni upošteval. Tako ima stolpnica na vzhodni strani premalo steklenih površin, kar naj bi preprečevalo vstop kozmičnih energij v stavbo. Božanstva naj bi bila zaradi tega jezna, življenja članov družine Ambani pa ogrožena …

Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *