Polni me modra energija

Avtor: Petra Bauman | Objava: 13.05.2013

Modra energija je sinonim za energijo, pridobljeno iz okolju prijaznih, obnovljivih virov. Hkrati pa pomeni tudi znanje, ki je edini vir, za katerega velja, da več ko ga uporabljamo, več ga imamo.


Irena Dobnik: »Dejstvo je, da podjetja izgubljajo milijone zaradi neizkoriščenega potenciala idej svojih sodelavcev.«

Formula za uspešnejše odnose med ljudmi v podjetjih in podjetje samo je spojitev inteligence, čustvene inteligence, ki je večinoma podcenjen faktor, zdrave kmečke pameti ter strasti, discipline in skromnosti, je na poslovni konferenci Planet Oven povedala Irena Dobnik, svetovalka za podjetništvo.

 

Ena izmed težav podjetij je, kot ugotavlja Dobnikova, da nastajajo številni nepotrebni stroški zato, ker se vodilni ne zavedajo, koliko zaposleni v resnici vedo in kaj znajo. Menedžerji sicer artikulirajo težave in iščejo rešitve, a pozabljajo, da niso samo oni sami vir rešitev. Uspeh je namreč vedno skupinsko delo. Vprašanje je, kolikokrat vodilni menedžerji sploh vprašajo svoje operativne sodelavce, s kakšnimi problemi se soočajo in kaj sami predlagajo za rešitev. Danes velikokrat slišimo delodajalca »groziti«: »Vrsta je za tabo«. Ali res? Dobnikova namreč poudarja, da zaposleni niso tako enostavno zamenljivi, poleg tega velika fluktuacija pomeni izgubo dragocenega časa in višje stroške: »Ljudje niso slabi ali zlonamerni, pomembno je, da dobijo priložnost, in to prav vsi. Šef mora opaziti vsakogar, od tistih na najvišjih položajih do tistih na najnižjih. Tudi voznik viličarja je pomemben.«

 

Denar je pomemben, ni pa vse, saj zaposlenih ne motivira le plača, ampak soudeležba pri dosežkih podjetja. Vsakdo namreč želi na svojem delovnem mestu nekaj doseči, se izkazati. A zato mora dobiti priložnost. Zlasti zaposleni na najvišjih položajih imajo pogosto težavo z zaupanjem v kadre na nižjih oziroma slabše plačanih delovnih mestih, saj jih podcenjujejo. Irena Dobnik kot rezultat takšnega razmišljanja navaja dejstvo, da podjetja izgubljajo milijone zaradi neizkoriščenega potenciala idej svojih sodelavcev in vodilnim svetuje, naj se nikar ne odpovejo znanju sodelavcev in si v nasprotju z neproduktivnim razmišljanjem dovolijo reči: »Solite mi pamet, ker vem, da premalo vem.«

 


Nadaljevanje branja članka je dostopno samo naročnikom revije Obrtnik podjetnik! Naročite se na revijo.

Naročite se na brezplačni mesečni svetovalec "Od ideje do uspeha"
Vpišite vaš e-naslov: *